Pracownia Densytometryczna
ul. Rzeczna 25, 59-620 Gryfów Śląski (budynek C)
Badania wykonywane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00-14.00
Tel. 75 781 3443 lub -44 lub -45 (wew. 63)
DENSYTOMETRIA
Badanie densytometryczne DXA to rodzaj badania rentgenowskiego. Jest ono jednak wyjątkowo bezpieczne ze względu na bardzo niską dawkę promieniowania, która odpowiada dawce, jaką człowiek otrzymuje w ciągu jednego dnia z otoczenia, wody pitnej czy pokarmu, który spożywa (tzw. promieniowania tła). Badanie densytometryczne wykonuje się przy użyciu skanera DXA wykorzystującego metodę pomiaru pochłaniania dwóch wiązek promieniowania o różnych energiach, co pozwala na odróżnienie kości od tkanek miękkich. Badanie to jest podstawą w diagnozie i leczeniu osteoporozy.
Przy stwierdzonej osteoporozie badanie powinno się wykonywać co roku. Przy osteopenii i normie raz na dwa lata. Inną częstotliwość może ustalić lekarz prowadzący.
Badanie densytometryczne (DXA) jest w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas badania używane jest promieniowanie jonizujące, ale w minimalnej dawce równej promieniowaniu tła, czyli takiej jaka otacza nas codziennie na Ziemi.
PRZEBIEG BADANIA
Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Przed badaniem wykonuje się pomiar wzrostu i masy ciała. W trakcie badania pacjent leży na stole pomiarowym, nad którym umieszczone jest ramię. Badanie w jednej lokalizacji, np. kręgosłupa trwa średnio 2–3 minuty, w tym czasie należy starać się leżeć nieruchomo.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
W dniu badania warto założyć wygodne i nieograniczające ruchu ubranie bez metalowych elementów w okolicach miednicy i kręgosłupa. Przed badaniem nie trzeba być na czczo i można zażywać wszystkie zalecane leki.
PRZECIWWSKAZANIA
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża.
Badania nie powinno się wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego.
Duże zmiany zwyrodnieniowe, złamania lub materiał obcy (np. proteza biodra) w miejscu badania uniemożliwiają interpretację wyniku, dlatego wybiera się wówczas inną lokalizację.